Sousedské hlídání pomůže školkám
Sousedské hlídání pomůže přetíženým mateřinkám
Problém s desítkami tisíc zamítnutých žádostí o přijetí dítěte do mateřských škol by v příštích letech mohl vyřešit koncept tzv. sousedského hlídání, který připravují poslanci hnutí STAN a Pirátů ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí.
"Naší inspirací byly sousední Německo a Rakousko, kde funguje tzv. Tagesmutter či Tagesvater (v překladu denní matka či otec). Jde o to, že se rodič může starat i o další děti, a to v domácím prostředí. Za to obdrží od státu peníze a rodiče ostatních potomků se tak mohou vrátit dříve do práce. Jde o velmi účinnou alternativu ke stávajícím mateřským školám, jejichž vznik je s ohledem na přísné podmínky dost náročný," sdělila poslankyně a místopředsedkyně sociálního výboru Pavla Pivoňka Vaňková (STAN), která je do přípravy zákona zapojena.
O sousedském hlídání se v České republice hovoří jíž zhruba 15 let, nikdy se však diskuze nepřenesly do přípravy konkrétní legislativy. To by se mělo změnit. STAN i Piráti mají totiž tento koncept ve svém programu. V současné době ladí podmínky a výše úhrady. Jisté je, že tyto maminky budou muset absolvovat odborné kurzy.
"Naším cílem je, aby rodiče měli možnost volby - zda chtějí být se svým dítětem co možná nejdéle doma nebo zda chtějí nastoupit brzy zpět do práce. Toto rozhodnutí je na každém z nás a my bychom k tomu měli vytvořit vhodné podmínky," vysvětlila Pivoňka Vaňková.
Zmínila, že ČR má nejdelší rodičovskou dovolenou v EU. Rodič může být až čtyři roky s dítětem doma. "Nechceme rodiče nutit do práce, ale chceme nabídnout alternativy. Navíc dostupná péče o děti se vyplácí všem - státu, rodičům, ale i zaměstnavatelům," dodala Pivoňka Vaňková.