Kvóty ano nebo ne?
Jsou kvóty tím správným nástrojem, který zajistí větší zastoupení žen v politice? Tato vyřčená otázka nejvíce zaujala účastníky páteční velmi zajímavé přednášky Jitky Černé právě na téma rovnosti žen v politických funkcích. Debata proběhla v českobudějovických poslaneckých kanceláří Pavly Pivoňka Vaňkové a Viktora Vojtka (oba STAN).
"Pokud porovnáme zastoupení žen v politice, tak je Česká republika jednou z nejhorších zemí v rámci Evropské unie. V historii samostatnosti jsme nikdy neměli premiérku, ani prezidentku. V Poslanecké sněmovně je čtvrtina poslankyň a to je nejlepší číslo v historii. V Senátu to je ještě horší – necelých 19 procent. Pokud bychom tímto tempem pokračovali, tak by nám trvalo zhruba 130 let, něž bychom měli padesátiprocentní zastoupení," zmínila mimo jiné Jitka Černá (STAN), která se dlouhodobě tomuto tématu věnuje.
Jedním z možných nástrojů jsou kvóty, které by zrychlily proces většího zastoupení žen v politice. "Bohužel jsou velmi nepopulární, většina žen je odmítá a velmi těžko se potom prosazují. Domnívám se ale, že by nám neublížily, naopak pomohly, aby se situace zlepšila," poznamenal jihočeský poslanec Viktor Vojtko.
Nad jejich zavedení ale shoda mezi účastníky nepanovala. "Nemyslím
si, že umělým nastavením počtů samotné ženy namotivujeme. Osobně jsem proto zastánkyní
vytvoření lepšího prostředí pro práci političek. Na komunální úrovni je žen
dostatek, zastávají i vysoké funkce, ale s vyššími patry se to výrazně
mění, protože tu ženy nemají odpovídající podmínky a nejsou spokojené," sdělila
poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková.